Ücretsiz NFT Listelemek Mümkün mü ?

Başlıkta yer alan soruya vereceğim cevap hem evet hem de hayır. Ücretsiz olarak evet NFT’leri mintlemek yani listelemek mümkün ama…

NFT Kelimesi Türkçemize Nitelikli Fikri Tapu olarak çevrildiğinden beri bizlere nasıl fayda yaza zarar sağlayacağı tam kestirilemiyor. Birçok NFT sanatçısı yada üreticisi ise maliyeti minimuma indirerek NFT’ lerini farklı platformlar üstünden satışa sunmaya çalışıyor. Bu platformlardan en çok bilineni elbette OPENSEA. Sizlerde çektiğiniz fotoğrafları yada görselleri OPENSEA platformunda kolayca satışa sunup NFT satarak gelir elde edebilirsiniz. Bunun nasıl yapıldığını merak edenler altta yer alan videoyu izleyebilir ama bu yazının ana konusu bu değil.

Bu aralar karşılaştırdığımız en büyük problem OPENSEA platformunun bizlere ETHERIUM ağı üstünden ücretsiz olarak NFT’leri sergileyebileceğimizi duyurması ama bu vaadini gerçekleştirmemesi.

NFT Sergilemek Ücretsiz mi ?

Aslında OPENSEA platformunda POLYGON ağı üstünden bedelsiz NFT sergilememek yada satışa sunmak mümkün anacak NFT satın alan kişilerin genele ETHERIUM ağını tercih etmesi ve bunun maliyetli olması sebebi ile bu işe ilk başlayanlar genelde POLYGON ağı üstünden NFT’leri satışa sunması kolleksiyoner kitle bakımından çok güvenilir bulunmuyor. Bu sebeple POLYGON ağında satış yapmaya çalışan sanatçılar bir üst lig olan ETHERIUM ağı üstünden satış yapmaya daha hevesli ancak o zamanda ayak bastı parası tabir edeceğimiz 100-150$ ücret ödemesi gerekiyor(du) ancak OPENSEA yaptığı twitter açıklama ile artık ETHERIUM ağı üstünden de ücretsiz NFT satılı yapılabileceğini duyurdu. Bu duyuruya istinaden ETHERIUM ağından ücretsiz NFT satışa çıkartan birçok arkadaş ile de karşılaşmak mümkün.

Nasıl yapıldığını merak edenler şu videoya göz atabilir;

OPENSEA Platformunun yaptığı açıklama ise şu şekilde;

“Bugün OpenSea, NFT’leri güvenli ve verimli bir şekilde satın almak ve satmak için tasarlanmış yeni bir web3 pazaryeri protokolü olan Seaport’a geçiyor. Seaport bir oyun değiştiricidir – açık kaynaktır, doğası gereği merkezi olmayan ve bize (ve onu kullanan tüm takımlara) yeni özellikleri daha hızlı oluşturup yayınlamamıza yardımcı olacak modern bir temeldir.

Bunu kullanan ilk pazar yerlerinden biri olmaktan heyecan duyuyoruz; ve açılışta, OpenSea’de birkaç önemli gelişmeyi fark etmeye başlayacaksınız:

  • Önemli ölçüde daha düşük gaz maliyetleri
  • Tüm koleksiyonlarda veya belirli niteliklere (özellikler) sahip birden fazla öğeye teklif verme yeteneği
  • Yeni OpenSea kullanıcılarının artık bir hesap başlatma ücreti ödemesi gerekmeyecek (proxy dağıtımı)
  • Cüzdanınızı kullanarak eylemleri onaylamak için imzaları okumak ve anlamak çok daha kolay olacaktır. “

Detayları merak edenler buraya tıklayabilir.

Hangi Ağı Seçmeliyim ?

OPENSEA platformunda en çok tercih edilen ağ ETHERIUM ondan sonrada POLYGON ağı gelmekte. Daha sonra ise yeni gelen SOLANA ağı tercih edilebilir. Burada seçeneklere göre ve yapmak istediğiniz iş akışına göre hangi ağda çalışacağınız size kalmış. Ben yaşadığım tecrübelere göre ağların avantaj ve dez avantajlarını sizler için sıraladım.

1-Etherium

Giriş ve yükleme ücretli ancak OpenSea NFT satışlarının çoğunluğu bu ağdan yapılıyor.

2-Polgon

Giriş ve yükleme ücretsiz ancak OpenSea NFT satışlarının çoğunluğu bu ağdan maalesef yapılmıyor.

3-Solana

Çok yeni bir ağ, henüz herkese açık değil ancak gas fee maliyeti Etherium ağına göre çok daha düşük. Yakın zamanda herkese açılması bekleniyor.

Son Durum (27.06.2022)

Şimdi gel gelelim şu anki noktada ETHERIUM ağı üstünden ücretsiz NFT listelemek şu an için mümkün değil ancak NFT yüklerken ödediğimiz “gas fee” ücretleri ilk zamanlardaki kadar yüksek değil. Şu an için 10-15$ karşılığı (Özellikle hafta sonu sabah saatlerinde) eserlerinizi OPENSEA platformuna yükleyebiliyorsunuz.

Kişiler, Kurumlar ve Markalar İçin Tavsiye

Bu işi ciddiye alan ve eserlerinin hak ettiği değere sahip olmasını isteyen kişilere tavsiyem hazır maliyetler çok düşmüşken ETHERIUM ağı üstünden NFT satışına başlamaları. Bu sayede çok daha güvenilir ve sürdürülebilir bir ağ üstünden iş akışını oluşturacaklar.

Markalar ve kişisel projeler için oluşturduğumuz NFT destek grubuna bu linkten kayıt olabilirsiniz.

İş akışında NFT bir amaçtan ziyade sadece araç ise bizim Dünya Değişmeden ile gerçekleştirdiğimiz NFT projesine buradan göz atabilir.

Oluşturduğumuz OPENSEA koleksiyonunu görmek için buraya tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın