Neden NFT Satamıyorum ?

Neden NFT satamıyorum diye kendine soruyorsan cevabı bu yazıda. Ürettiğin dijital sanat içeriklerini NFT olarak pazaralamak istemene rağmen bir nerede hata yaptığını öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsin.

Bu yazıyı okuyan değerli meslektaşım sende benim gibi NFT pazarlaması konusunda muzdaripsen gel birlikte neler yapabileceğimize bakalım. Yazı bazı yerlerde sana ağır gelirse kusura bama ama şartlar ve durumlar bunu gerektiriyor.

NFT Satışlarınızı nasıl arttıracağınızı öğrenmek için bu eğitimime kayıt olabilirsiniz.

Önce kendine şunu sırmanı rica ediyorum; “Sen kimsin?” bir tasarımcı olarak, bir sanatçı olarak, bir içerik üreticisi olarak sen kimsin?

İnsanlar neden senin ürettiğin NFT leri satın alsın ? Bir çok kişiyi görüyorum stok fotoğraf yüklermiş gibi pazar yerlerine fotoğraf yada görsel yüklüyorlar sonrada neden benim NFT neden satılmıyor diye soruyorlar ? NFT satmayı sadece bir görsel yükleme sonrada yerinde bekleme olayı olarak görüyorsan yanılıyorsun ? Bu işin altında yatan derin bir felsefe ve pazarlama çabaları mevcut.

NFT piyasası satış değeri günümüzde 2020’de 1 milyar doların altında bir pazara sahip olan ve sınırlı sayıda yatırımcının haberdar olduğu NFT pazarı 2021 sonunda 40 milyar doların üzerinde dev bir sektöre dönüştü. Bu koca sektörde insanların seni keşfetmesi için ne yapıyorsun ?

2021’de 40 milyar dolar alım satım işlemine ev sahipliği yapan NFT pazarı, önceki 4 yıla kıyasla alım satım işlemlerinde yüzde 18 bin 400 artış yaşadı. 2022’nin Ocak ayı ise büyüme trendinin hız kesmediğini gösteriyor. Zira Ocak 2022’nin satış rakamları, Ağustos ayının 2021 satışlarıyla aynı seviye ulaştığı bu koca okyanusta kendini diğerlerinden farklı kılacak ne yeteneğin var ?

NFT Satmak yada bu işi yaparak gelir elde etmek istiyorsan bunun bir “iş” olduğunu kabul etmeli ve ona göre davranmalısın yani sabah 8 akşam 5 ne yapıyorsan onu bırakıp oturup NFT oluşturma, pazarlama ve insanlar ile iletişime geçmek için vakit harcamalısın. Bunu yapmaz isen bu işten gelir elde etmeyi bekleme lütfen.

Eğer ünlüysen yada bir influencer isen elbette ürettiğin NFT ler çok daha fazla kişiye ulaşabilir ve daha rahat satabilirsin ama değilsen çabalaman gereken yol çok daha uzun.

Çok ak yada kara olduğu belli olmayan NFT pazarında farklı olmak bile maalesef yetmiyor, üretim süreçleri kadar ciddi anlamda pazarlama hareketlerinde bulunmak gerekiyor. Size adım adım yapmanız gerekenleri sırasıyla anlatacağım;

1- Misyonun

NFT İçerikler üretmek sadece yetmez bunun bir anlamı, amacı ve misyonu olmalı. Ucu bir yerde bir faydaya, bir manaya dokunmalı. Yani ben yaptım gelsin birisi demekle bu iş maalesef olmuyor. O yüzden ürettiğiniz NFT lere bir mana katacak fikirlerinizde olmak durumunda. Eğer böyle derin bir felsefeniz yoksa sizi çekici kılan bir öykünüz olmuyor. Unutmayın insanlar NFT leri ya yatırım için yada koleksiyon için alıyorlar. Sizin böyle bir amaca hizmet eden bir çatı fikriniz yoksa NFT leriniz anlamsız kalıyor.

2-Topluluğun

NFT İçeriklerinizi daha üretmeye başladığınızda yada çizmeye başladığınızda yada çekmeye başladığınızda bir topluluk oluşturmayada başlamanız gerekiyor. İlk madde de size söylediğim ana misyonu destekleyen ve bunu kendi sosyal medya platformlarında paylaşacak olan bir grubunuzun olması size ekstra avantaj sağlayacaktır.

Soyla medyayı aktif ve doğru kullanmak, aktif takipçi sayısına sahip olmak, insanlara oluşturduğunuz misyonunuz ile bir amaca doğru yönlendirmek size ileride fayda sağlayacaktır.

3-Pazarlaman

Ürettiğin NFT lerin satışabilmesi için ciddi anlamda pazarlama işlemlerine kafa yormanız ve emek harcamanız gerekiyor. Kimler neler üretiyor ? Hangi koleksiyonlar revaçta ? Kimler neden bunları satın alıyor ? Bu satın alımlar gerçek mi yoksa balon mu ? Bu süreçler nasıl işliyor ? Bunların hepsinin takip edilip analiz edilmesi ve ona göre iş akışının oluşturulması gerekli. Doğru analize yaparak ancak oluşturduğun dijital eserleri bir yere getirebilirsin.

4-Fazlalıkların

İnsanlar senin NFT ni satın aldıklarında ne tarz avantajları olacak ? Onlara ekstra ne faydalar sağlıyorsun ? Senin NFT topluluğunun bir parçası olmak nasıl bir değer oluşumuna imkan sağlıyor ? Bunlar ile alakalı bir fikrin var mı ?

Senin NFT’ni satın almak bana ek hak ve amaçlar kazandırıyorsa seni tercih etmem için bir amacım olacaktır. Şayet böyle bir ek avantajım yoksa bana ve NFT lerine sağlayacakları ek avantajlar bulman gerekiyor.

Sonuç itibari ile bu yol uzun ve çetrefilli ama sende bu yoldan ilerlemek istiyorsan altta yer alan formu doldurarak ücretsiz danışmanlık hizmetimden faydalanabilirsin. Böylece NFT konusunda nereye ve nasıl gitmen gerektiğini öğrenebilirsin.

Ücretsiz Çevrim İçi NFT toplantısı katılma formu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın