5 MADDE DE INSTAGRAM DA NFT SATIŞI NASIL YAPILIR ?

Herkese merhaba bu yazıda sizler için instagram üstünden NFT satışı yaparak dolarla nasıl gelir elde edebileceğinizin detaylarını anlatacağım.


Bu yazı Şubat 2022 tarihinde kaleme alınıyor ve bu tarih itibari ile henüz instagram üstünden NFT satışı başlamamıştı ancak çok yakın bir dönemde bu özelliğin instagram a geleceği resmi olarak duyuruldu. Bende yaşanabilecek tüm sorunları ortadan kaldırmak ve kafa karışıklığı olmasın diye sizler bu sürece hazırlamak istiyorum.

Tüm NFT cephesi instagram da satışın açılmasını bekliyor çünkü NFT piyasası büyüdükçe kazanç tutarlarda ciddi anlamda artacak. NFT nin çok daha büyük bir pazarda alım satıma girmesi ciddi anlamda fiyatların artmasına ve sizin gelirinizindi büyümesine yol açacaktır.

Malum dijital ortamlarda mekâna ilk giren baş köşeyi kapar bu sebeple NFT dünyasına yeni adım attıysanız yada atmayı düşünüyorsanız bu yazı sizlere rehber olacaktır. Yaklaşık 2 senedir çok hareketli ve kimine göre bereketli ilerleyen NFT oluşumu yavaş yavaş tüm dijital sanat dallarına yayılmaya başladı. Bunun farkına varan instagram da NFT satışı için hazırlık yaptığını geliştiriciler tarafından duyurdu. Ben bu yazıyı yazdığım esnada instagram üstünden NFT satışı açık değil fakat hayatında hiç NFT satmamış, almamış yada ne olduğunu bilmeyenler instagram a bu özellik gelmeden detaylarını kavrarsalar mekâna ilk giren kişi olma şansına erişebilecekler. Instagram NFT satış özelliğini açtıktan sonra bu yazıyı okuyorsanız merak etmeyin sizler içinde çok detaylı bilgilerde yer verdim. Böylece bu kulvarda at koşturmak ve para kazanmak istiyorsanız okuyacaklarınız size dikkatli olmanız gereken ve kazanç sağlayacak detayları gösterecek.

Bu arada yazıdan önce bir parantez açmak istiyorum. Bazı arkadaşlar görüyorum hiçbir şey bilmeden fotoğraflarını yada görsellerini NFT yapıp Opensea platformuna yüklüyor ve satılmasını bekliyor. Kusura bakmayın da değerli dostum sen kimsin, sen nesin, millet neden senin fotoğrafını satın alsın ? Milyonlarca eser arasından herkes keşke Ahmet-Mehmet gelse de dandik kız kulesi fotoğrafını yüklese de satın alsam diye mi bekliyor zannediyorsunuz ? Lütfen böyle işler yapmayın ve benim gibi bir uzmandan yardım almayı unutmayın.

Linkte yer alan formu doldurup ücretsiz birebir NFT seminerime katılın ve üstüne birlikte proje geliştirmeye başlayalım.

1 NFT NEDİR?

İngilizce dilinden tercüme edecek olursak non-fungible token yani değiştirilemez jeton olarak tanımlayabiliriz. Peki ne demek değiştirilemez jeton?

Sizin cebinizde 20 TL var ve bakkala gittiniz “bana bunu bozarmışın bakkal amca” diye sordunuz? Bakkal size iki tane 10 tl ya da dört tane 5 tl ya da yirmi tane 1 tl verebilir. Bu parayı farklı para tutarları ile değiştirebilir. Bu işlem fungible token yani değişebilir jeton olarak adlandırılır. Yani paraya karşılık farklı değerlerde para birimlerine bölünebilir.

Non-fungible token yani NFT sisteminde ise siz örneğin bakkala bir tane Mona Lisa tablosu götürdünüz (Evet biliyorum biraz saçma bir örnek oldu ama mantığını anlatma açısından önemli) ve bu Mona Lisa tablosunu bakkalda bozdurmak istediniz. Bakkal size bu Mona Lisa tablosu yerine iki tane ufak Monia Lisa tablosu vereyeyim diyemez ya da bu tablo yerine sana 5 tane Monet eseri veriyim diyemez çünkü bu tablonun tablo cinsinden bir karşılığı yoktur sadece kripto para cinsinden değeri vardır ve onunla eşleştirilebilir.

Yani sizin dijital eseriniz için bir değer vardır ve o değer sadece kripto para olarak ödenebilir.

NFT ler üretimleri ve oluşturma teknikleri sebebi ile kripto para cinsinden alınıp satılabilir. Sizin ona vereceğiniz değer kripto olarak karşılık gelir. Bir kripto parayı alt kripto paralar ile değiştirebilirken NFT ler alt NFT gibi değerler ile değiştirilemez.


2-NELER NFT OLABİLİR?

Dijital olarak ürettiğiniz tüm fotoğraf, çizim, GIF, ses, müzik, piksel art vb herşey NFT olarak satılabilir. Hatta daha önceden attığınız bir twiti yada NBA basketbolcularının attığı sayısı bile NFT olarak satabilirsiniz ki zaten bu tarz satışlar çoktan yapıldı.

NFT olarak satmak istediğiniz şeyler için hayal gücünüz ve tasarımlarınız önemli. İyi ve faydalı bir içerik üretiyorsanız ciddi anlamda gelir elde edebilirsiniz.

3-NFT NASIL SATILIR?

NFT satışı yapabileceğiniz birçok platform mevcut. Bunların en başında Opnesea platformu geliyor. Birçok farklı satış yapabileceğiniz pazaryerleri bulunmasına rağmen satış için komisyon ödemek durumunda kalabilirsiniz. Özellikle ürettiğiniz içeriklerin doğru platformda olup olmadığını araştırmayı unutmayın.

Opensea üstünden ücretsiz ve komisyon ödemeden NFT satışı yapmak mümkün. Burada asıl mesele instagram üstünden NFT satışı yapılırken komisyon ödenecek mi? Komisyon harici biz bir instagram gönderimizi NFT olarak tanımlarsak onun için bir ücret ödeyecek miyiz? Ben bu yazıyı yazdığımda bu konular henüz netleşmemişti fakat detaylar ortaya çıktıkça yazıyı güncelleyeceğim.

Bu yazının konusu instagram üstünden NFT satışı olduğu için burada çok fazla detaya girmeyeceğim ama bu konular ile alakalı içerikler isterseniz bloğun yorum kısmında lütfen belirtin.

4-NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

NFT henüz kuralları olmayan içerik üretim ve satış platformlarının birleşimi. Ciddi anlamda gelir elde edebileceğiniz gibi sahip olduğunuz tüm kripto varlıkları ve NFT leri de kaybedebilirsiniz. Bu sebeple NFT üretimi, satışı ve pazarlaması konusunda dikkat etmekte yarar var. Sevdiğim bir atasözü vardır. ”Beleş peynir sadece fare kapanına olur der” o yüzden alım ve satım işlemleri için en az 3-4 güvenilir kaynaktan teyit almadan işlem yapmayın.

Sahte NFT ürünler piyasada olabilir, yada NFT gibi gösterilen fakat aslında NFT olarak sisteme kaydedilmemiş görseller sizlere satılmaya çalışılabilir.

Ücretsiz NFT dağıtıyorum ama bana azda olsa kripto yollaman lazım diyerek insanlardan para toplayıp ama karşılığında hiçbir şey vermeyen hesaplarda revaçta bu aralar. Aman dikkat diyorum.

NFT almak, satmak yada üretmek için bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız var. Bu cüzdanda birikmiş kripto paralarınız ve NFT leriniz ele geçirilebilir.

Özellikle chrome eklentisi üstünden zararlı yazılımlar ile hesapları ve kripto cüzdanları ele geçirme işlemleri çok fazla olmakta. Bu tarz yazılımlara dikkat etmenizi öneriyorum.

Ayrıca satın aldığınız tüm NFT ve kripto paraları soğuk cüzdanda saklamanızı öneriyoruz. Böylece offline olarak içerikleriniz asla kimse tarafından ulaşılıp ele geçirilemeyecektir.

O yüzden NFT konusunda hemen gaza gelmek yerine dikkatli ve temkinli hareket etmekte fayda var.

5-INSTAGRAMDA NFT NASIL SATILIR?

Bu maddeye kadar size kritpto para ve NFT mantığını anlatmaya çalıştım. Peki instagram da bu işler nasıl yürüyecek henüz net değil ama NFT alıp satmak için yukarıda sizlere bahsettiğim belli kriterler ve bu kriterleri bilen, daha önceden tecrübe eden ve sistemin içinde olan kişiler en ön masayı kapar.

Instagram da NFT satışı yapmadan önce ne tarz hazırlık işlemleri yapmak lazım onları da madde madde sizler ile paylaşmak istiyorum.

1-Kendinize bir kripto cüzdan oluşturun. Tamamen ücretsiz bu cüzdanlar ileride işinize çok yarayacak.

2-En az bir tane Opensea ya da başka bir NFT satış platformuma üye olun.

3- Satmak istediğiniz yada sadece deneme amaçlı 1 adet eserinizi bu platforma ekleyin.

Altta yer alan maddeler tutarına göre risk içermektedir yapıp yapmamak size kalmış ama unutmayın denemeden asla öğrenemezsiniz.

4-Bu eseri isterseniz satışa çıkarın. Ücretsiz satışa çıkarabileceğiniz yada az komisyon ödeyerek satış işlemi yapabileceğiniz platformlar mevcut.

5- Kendinize çok düşük fiyatlı isterseniz tabi yüksek fiyatlıda olabilir bir NFT satın alın. Cüzdanında bulunsun.

6-Alım satım işlemleri için bir kripto borsasında hesap oluşturun. Burada işlem yapmak zorunda değilsiniz ama NFT sattıktan sonra gelen tutarı buradan kendi iban hesabınıza çevirmeniz gerekecek.

Bu aşamaları gerçekleştirdikten sonra yavaş yavaş NFT olarak satacağınız eserlerinizi hazırlamaya ve instagram dan gelecek haberi beklemeye başlayın. Artık NFT satışına ve kurallara hakimsiniz. Kapının açılmasını beklemekten başka yapacağınız bir şey yok.

Biz Türkler kripto para ve NFT üretimi ile satışı konusunda Dünya’da ilk 10 içerisinde yer alan bir millet olarak instagram üstünden NFT satışında aktif olarak yer alacağımızı düşünüyorum.

Not: Bu yazıda geçen hiçbir içerik yatırım tavsiyesi değildir. Geleceğe yönelik tahminlerden oluşmaktadır. Yazıda geçen tüm detaylardan oluşabilecek kar yada zarardan Nezihi Gözen sorumlu değildir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın